Okusne veganske (seveda) lečine tortilije, h katerim lahko postrežemo zelenjavno omakico/popečeno zelenjavo ali drugo polnilo po želji. Da zadostimo še ostalim potrebam telesa, pripravimo solati iz skoraj povsem domačih sestavin, ter skodelico kalčkov.
TORTILIJE:
- kuhana leča
- chia semena
- sol, poper
- pehtran
- origano
- bazilika
- pirina moka
- kokosova maščoba
- sojin napitek
POPEČENA ZELENJAVA:
- korenje
- paradižnik
- paprika
- bučka
- čebula
- česen
- peteršilj
- drobnjak
- bazilika
- origano
- sol, poper
- kokosova maščoba
- gorčica
PRILOGA:
- sojini kalčki
SOLATA:
- kuhan krompir
- sladka koruza
- paradižnik
- zelena solata
- blitva
- orehovo olje
- jabolčni kis
POSTOPEK:
V posodico damo nabrekniti chia semena, dodamo sol, pirino moko, kuhano lečo, sojin napitek, začimbe in nekaj vode (do pravšnje mase za vlivanje). Pustimo, da malo stoji. V ponev damo kockico kokosove maščobe in popražimo čebulo, česen, papriko, malo prekuhano korenje in bučko. Proti koncu dodamo še začimbe in želišča. Na koncu v skodelico dodamo še žličko gorčice. Nato v ponev ponovno damo malo kokosove
maščobe, počakamo da se segreje ter vanjo vlijemo maso za tortilije. V drugo posodo damo kuhati krompir. Med tem časom si pripravimo solato: umijemo in narežemo zeleno solato in blitvo, dodamo nekaj paradižnika, sladke koruze ter sol, kis, orehovo olje in kuhan krompir. Kot prilogo postrežemo skodelico sojinih kalčkov.
Dober tek!
Najlažje je oditi v trgovino in si kupiti krompirjeve/skutine ipd. vrste njokov.
Poceni so, pa še čas prihranimo. Ampak pravzaprav ni tako. Zakaj bi posredno škodovali sebi in ostalim bitij z nakupom skutinih njokov, ali pa izključno sebi z nakupom nasploh?
Poleg pomanjkanja v denarnici, bomo ob takšnem razmišljanju še slej ko prej slabo občutili na našem zdravju - kupljenim izdelkom je namreč dodano ogromno nepotrebnih škodljivih sestavin, za daljši rok uporabe, zaveden okus, barvo, vonj, ali le večjo maso izdelka. Same prevare, samo da je dobiček. Kako se temu izogniti, in kljub temu jesti njoke? :D
Seveda, tako da si jih naredite sami! Postopek je izjemno enostaven, še sama sem bila presenečena, kako so mi v prvo, prvič moji lastni uspeli.
SESTAVINE:
- 0,5 kg neolupljenega kuhanega krompirja
- 0,35 kg pirine in 0,1 kg ajdove moke (ali druge po želji)
- žlica hladno stiskanega konopljinega olja
- žlička soli
OMAKA:
- riževa smetana za kuhanje
- kurkuma, kajenski poper in sol
- grah
- posušen peteršilj in rožmarin
DODATEK/PRILOGA: kalčki (alfa alfa, kuhana cvetača, kvasni kosmiči, bio oluščena konopljina semena)
POSTOPEK:
Kuhan krompir pretlačimo v pire, dodamo moko in vodo ter zgnetemo v gladko testo. Po želji, če želimo špinačne njoke, v tej točki dodamo zblanširano ali odtaljeno špinačo. Ker domišljija nima meja, lahko dodate še spasirano rdečo peso, bučke, paradižnik, ali katerokoli drugo zelenjavo. Nato dodamo žličko hladno stiskanega konopljinega olja (tudi tukaj lahko uporabite olivno olje, kokosovo olje, olje z namočenimi zelišči, orehovo olje, laneno olje ... stvar okusa) in sol. Sedaj si pripravimo slan krop (vrela soljena voda). Pripravljeno maso lepo zvijemo v dolge valje, ter jih z nožem ali žlico režemo na poljubne velikosti. Ko smo jih izoblikovali jih vse naenkrat (da se enakomerno skuhajo) damo v krop. Kuhamo jih približno 20 minut, oziroma dokler ne priplavajo na povrh (meni so pri 5 minutah, vendar sem počakala do 20 in so bili super).
Tako, njoki so gotovi. Če nam ostane kaj testa (na začetku), iz njega pripravimo na primer SLADKE SADNE CMOKE. Testo razvaljamo in oblikujemo kroge, noter damo poljubno marmelado (brez želatine!), spasirano sveže ali zamrznjeno sadje, po želji sladkamo (agavin, javorjev sirup, trsni sladkor, kokosov sladkor, stevija ...) in oblikujemo polnjeno kepo. Nato jih dajte v posodo in v vrečko ter v zamrzovalnik, za nujne primere, kateri niso, a tokrat bodo kaj sladki :)
Pojdimo k omakici. V manjši posodi segrejemo riževo smetano za kuhanje (lahko tudi katerokoli drugo rastlinsko: sojino, ovseno, mandljevo ...). Dodamo grah in kar vse ostalo. Malo premešamo in kuhamo 2-3 minute.
In še ideja (omaka: smetanova omaka z zelenjavo s sirom), tokrat pirini njoki, kupljeni:
Dober tek :)
Pripraviti okusno juho je veliko enostavnejše, kote sem si včasih predstavljala. Pravzaprav sploh ni pravil. Najboljšega okusa je, če lepo popraženi čebuli dodaš sestavine, katere so tebi osebno najbolj pri srcu. Jaz se glede zelenjave le stežka odločim, zato se za pripravo juhe, kjer prevladuje korenček odločim, kadar imam sestavine nujno za porabit :)
SESTAVINE:
- 3 naribani korenčki
- polovica čebule
- malo kokosovega ali olivnega (manj priporočeno) olja
- pirin zdrob (polovica skodelice)
- sol in začimbe
- voda
- zelenjava po okusu (koruza, fižol ...)
- bio oluščena konopljina semena
- veganski kruhek
POSTOPEK:
Na kokosovem olju prepražimo čebulo, ter dodamo pol skodelice pirinega zdroba. Ta čas olupimo in naribamo korenje (ali že prej, da se kaj ne sežge :) ), ki ga dodamo zdrobu. Še kakšno minuto pražimo, nato pa zalijemo z vodo. Po okusu solimo in dodamo začimbe (jaz sem curry, baziliko, rdečo papriko, čili, majaron, kajenski poper in kurkumo). Nato se lotimo preostalih sestavin, ki so praktično "popravljanje hladilnika": pol konzerve koruze in fižola. Vse skupaj še kuhamo približno 15 minut, ohladimo in postrežemo s posutimi konopljinimi semeni in veganskim kruhkom.
DOBER TEK!
Tudi vegani se še kako dobro lahko posladkamo, sploh če je volja - da nastane izmišljeno pecivo. Tudi ostali (nevegani) bodo zelo navdušeni, saj je kombinacija sestavin zares posrečena.
VEGANSKI ČOKO-LEŠNIK JABOLČNI GOZDIČEK - pripomočki:
- 3 posode za mešanje (dvakrat mase, enkrat polnila)
- 3 žlice (ali več)
- palični mešalnik
- pekač za pite
- deska za rezanje
- nožek
- vilica
- ribež
- kozarec
- peki papir
VEGANSKI ČOKO-LEŠNIK JABOLČNI GOZDIČEK - sestavine:
MASA:
- skodelica pirine moke
- polovica pecilnega praška iz vinskega kamna
- 3 žlice 100 % presnega kakava
- 2 žlici javorjevega sirupa
- kozarec ovsenega napitka in po želji dodatek mineralne vode
- 2 žlici zdrobljenih ovsenih kosmičev
- polovica banane
POLNILO:
- tri jabolka
- cimet (po želji)
- 2 žlici javorjevega sirupa
- 2 žlici arašidovega masla
- ovsen napitek po občutku
- žlica zdrobljenih ovsenih komičev
- ena bio limona
OKRAS:
VEGANSKI ČOKO-LEŠNIK JABOLČNI GOZDIČEK - potek:
Najprej v dveh posodah pripravimo navadno in čokoladno maso. V navadno damo pirino moko, ovsene zdrobljene kosmiče, javorjev sirup, ovsen napitek in malo pecilnega praška. V čokoladno maso pa poleg vsega prej naštetega še 100% presni kakav.
Nato s paličnim mešalnikom spasiramo banano in jo razdelimo na tri dele. Dva dela porazdelimo v masi, tretjega pa pustimo za polnilo.
Masi temeljito premešamo, da ne nastanejo grudice. V pekač za pite, obložen s peki papirjem (ali po želji namaščen s kokosovim maslom) najprej vlijemo navadno maso, nato pa v sredino še čokoladno. Po želji z zobotrebcem ob robovih naredimo vzorec.
Sedaj se lotimo polnila: olupimo in naribamo jabolka, pokapljamo z limoninim sokom, po želji naribamo še malo limonine lupinice. Po občutku nasujemo cimet, dodamo žlico ali dve javorjevega sirupa, arašidovega masla, primešamo preostalek banane, nato pa do primerne gostote nalijemo ovsen napitek.
Polnilo počasi dajemo na sredino mase, okrasimo z lešniko in svežimi inkovskimi jagodami.
Pečico vklopimo na 180 stopinj celzija ter pečemo približno eno uro.
Dober tek!