petek, 30. december 2016

"Ali imamo pravico ljudem govoriti, da je njihov odnos do živali neprimeren?" Članek mag. Miloša Židanika

Ljudje se v času življenja naučimo, da je najlažje plavati s tokom
* In večna dilema – biti na varnem, del sredine, ne izpadati ali se izpostaviti in pritegniti pozornost nase. Ter s tem tvegati kaznovanje s strani družbe zaradi nerazumevanja, predsodkov proti drugačnim ali drugače razmišljujočim od sebe ter nepripravljenostjo drugih do spremembe. Tako lahko pričakujemo nestrinjanje, očitke in posmehovanje, še posebej v družbi, pred drugimi, kar poskrbi za dodaten pritisk. V dialogu namreč nestrinjanje vodi v spopad argumentov dveh, v večji družbi pa je prisoten še pritisk skupine in vprašanje pripadnosti če želiš biti del skupine (družine, kroga prijateljev in znancev), se moraš podrediti skupnim navadam skupine ali pa tvegaš izločitev – ne glede na naravo argumentov. 

Življenje ni prav preprosto. Že samo, da držimo običajno ravnotežje med zahtevami drugih, med lastnimi hrepenenji in med splošnim občutkom ne-varnosti v družbi (ni več varnih služb, ni varnih svetovnih političnih razmer in tako ne brezskrbnega življenja). Zato se oklepamo še tistih nekaj varnih stebrov, ki nam dajejo vsaj navidezen občutek varnosti. Oklepamo se naklonjenosti družine in prijateljev. Raje ne tvegamo, da ne bi izgubili še teh vezi, ki nam v času stiske, ki še lahko pride, pomagajo. 

Zato se v temah raje približujemo drugim in poudarjamo našo podobnost, raje se nasmejimo kdaj tudi, ko nam ni smešno, samo da se izognemo konfliktu in tveganju, da izgubimo odnos. Veganov nas je skupaj s fruktarijanci v Sloveniji okrog 0,5% (n= 1189; Gabrijelčič 2009), kar pomeni, da smo v svojih stališčih precej osamljeni med drugače mislečimi. Že vnaprej lahko pričakujemo čudne poglede, predsodke in sodbe, zato v vsaki situaciji posebej premišljamo, ali se sploh oglasiti ali ne. Zaradi nemega Ali imamo pravico ljudem govoriti, da je njihov odnos do živali neprimeren?




Pritiska večine se marsikdo kot vegan v javnosti ne želi opredeliti ali pa celo svojemu otroku daje hrano živalskega izvora, da utiša »dobronamerna« prehranska priporočila tako zdravnikov pediatrov kot družinskih članov, saj bi bila odgovornost ob morebitni bolezni ali bolezenskih zapletih previsoka, saj se bolezen otrok ne pripisuje povzročiteljem, temveč veganstvu. Tako nekateri svoje zdrave prehranjevalne navade pripisujejo začasni življenjski odločitvi ali dieti, da se izognejo obsodbi skrajništva. ** Zadnji tak primer zelo glasne obsodbe je bil komentar pediatra na RTV Slovenija ob predlogu italijanske desnice, da bi prepovedali veganstvo, ki je dejansko smrt slovenskega dojenčka pripisal veganski prehrani, ki da je tako oslabila dojenčkov organizem, da je ta zaradi pljučnice umrl. Ob tem ni povedal, da je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje med leti 1997 in 2014 v Sloveniji zabeleženo 24 smrti dojenčkov zaradi pljučnice, kar bi po njegovi logiki pomenilo, da je vsaj 23 dojenčkov umrlo zaradi vsejedstva in bi bilo potrebno prepovedati tudi to. Lažje je s prstom pokazati na vegane, kot se pogledati v ogledalo tega tragičnega primera in se vprašati, ali mar niso pediatri soodgovorni za nezaupanje nekaterih staršev do uradne medicine in pediatrične stroke, da zato predolgo odlašajo s pregledom pri zdravniku. 

Problem pa je, ker takšno zavajanje javnosti utrjuje odpore večine za spremembo v smeri bolj zdravega prehranjevanja – tako za ljudi, kot živali in naš planet. Veča se pritisk na nas, da smo raje previdno tiho in se ne izpostavljamo s svojimi stališči, ker tvegamo ne le sodbo, da smo skrajniški, temveč tudi, da smo neodgovorni starši, ki potrebujemo prijavo na CSD (Center za socialno delo). 

Svet pa se vrti naprej v spirali trpljenja in smrti. Največjo ceno plačujejo tisti, ki se jih ne sliši. Martin Luther King je izjavil, da je naša dolžnost, da ne spoštujemo nepravičnih zakonov, ko je pozival k civilni nepokorščini. Kako daleč od tega je, da živalim samo posodimo svoj glas. In branimo svoja prepričanja pred večino. 


Veganstvo je, kot gibanje za odpravo neenakosti med ljudmi od suženjstva do zatiranja žensk, ideja in gibanje, ki nosi izključno pozitivno sporočilo in ponuja izključno pozitivne posledice. 
Drugih takšnih življenjskih odločitev ne poznam, vse nosijo v sebi pozitivno in negativno stran. Odločitev za veganstvo pa je samo pozitivna. Zato je naša dolžnost, da se oglasimo in da smo glasni. Če imamo radi ljudi. Če imamo radi živali. Če imamo radi naš planet. In, v končni fazi, če imamo radi sebe, saj ne pomaga, da živimo sami vegansko življenje na zastrupljenem planetu, uničenem od klimatskih sprememb. 

Zato je pomembno, da se združujemo. Več nas bo, večjo moč bomo imeli. In našega glasu ne bo moč utišati. Pomembno je, da glasno zahtevamo vegansko in ne zelenjavno hrano v restavraciji, da se jasno opredelimo o svojih stališčih, če nas kdo o tem povpraša, in da se zberemo na demonstracijah in zborovanjih, ki promovirajo veganstvo in ustrezen odnos do živali. Ljudje v svojem specizmu slišijo in razumejo samo ljudi. Zato je na nas, da jim prenesemo sporočilo živali. Da imajo tudi te pravico do svobodnega življenja na našem planetu in to v zdravih, dovolj velikih habitatih, z dovolj pitne vode in hrane. Tako kot ljudje. Če bi bili ljudje dejansko boljši od živali, bi se do njih drugače obnašali.


Vir: Gabrijelčič Blenkuš M, Gregorič M, Tivadar B et al. Prehrambene navade odraslih prebivalcev Slovenije z vidika varovanja zdravja, IVZ, Ljubljana, 2009: 118. 
http://www.osvoboditev-zivali.org/revije/revija32.pdf

Pripravil: mag. Miloš Židanik

VEGANSKI PIZZA BUREK

SESTAVINE:
- listnato testo (brez živalskih sestavin; dobi se v trgovini Hofer, Lidl, Spar, Tuš ...; lahko ga pripravimo sami)
- Violife sir v rezinah in nekaj v kosu (naribamo)
- veganska salama
- kečap
- ovsena smetana za kuhanje (čisto malo)
- začimbe za pizzo
- sol
- za premaz: mešanica olivnega olja in vode (razmerje 1:3)


POSTOPEK:
Listnato testo raztegnemo in nanj namažemo (ne čisto do roba) mešanico kečapa, ovsene smetane za kuhanje in začimb za pizzo ter sol. Nato polagamo rezine veganskega sira in salame; pazimo, da jih ne polagamo čisto do roba. Zavijemo v štruco, po želji lahko zavijemo v spiralo. Premažemo z mešanico olja in vode ter posipamo z veganskim naribanim sirom. 
Pečemo približno 25 minut na 180 stopinj Celzija. 



Dober tek!

POPEČENI POLNOZRNATI KRUHKI Z VEGANSKIM SIROM

Okusna, hitra, topla malica. Zelo priporočam Violife sir, saj se ravno prav lepo stopi.

SESTAVINE:
- sredica ProBody kruha (skorjo odstranimo zaradi opekača, lahko jo tudi pustimo)
- Violife sir (jaz sem uporabila z zelišči)


POSTOPEK:
Kruh narežemo na rezine/kose ter med dve rezini vložimo rezino veganskega sira. Popečemo v opekaču kruha.






UPORABLJENE SESTAVINE:

















Dober tek!

"VEGAN CHOCO DONUTS"

SESTAVINE (za 12 krofov, skodelica = majhen jogurtov lonček):
- 2 skodelici moke (pirina)
- žlička sode bikarbone
- 2 žlički pecilnega praška
- 3/4 skodelice sladkorja (kokosovega)
- približno 1 skodelico čokoladnega sojinega napitka
- malo sončničnega olja


POSTOPEK:
V skledi zmešamo suhe sestavine, nato dodamo še napitek in olje. Vse dobro premešamo, da dobimo gosto maso, podobno tisti za palačinke. 

Lahko jih pečemo v pečici ali ali v napravi za peko krofkov. 

Za pripravo v pečici:
pekač za krofke premažemo z oljem in vanj nalijemo maso. Modelčke napolnimo do pribl. 3/4. Pečemo na 180.190 stopinj Celzija približno 15 minut. 

Za pripravo z napravo za peko krofkov:
maso vlijemo v modelčke, napravo zapremo in počakamo, da se prižge zelena lučka, jih obrnemo in ponovno počakamo na zeleno lučko. Nato jih vzamemo iz modelčkov (pomagamo si z nožem ali vilico). 

* Po želji jih lahko (ko se ohladijo) posujemo s sladkorjem v prahu, vbrizgamo marmelado, prelijemo s stopljeno čokolado ...





Dober tek!

VEGANSKA MARTINOVA POJEDINA

SESTAVINE:
- kupljeni mlinci brez jajc
- veganska zaseka
- čebula

- črna leča in fižol
- brstični ohrovt

- dušeno rdeče zelje


POSTOPEK:
ZA PRIPRAVO MLINCEV: pripravimo po navodilih proizvajalca. Nato jih  popražimo zraven popražene čebule, na veganski zaseki (s čebulo in jabolki).

ZA PRIPRAVO ČRNE LEČE IN FIŽOLA: stresemo ju v hladno osoljeno vodo počakamo do vretja in kuhamo cca 45 minut. Po okusu dodamo še lovorjev list.

BRSTIČNI OHROVT skuhamo/podušimo.


DUŠENO RDEČE ZELJE:
  • 750 g  rdečega zelja
  • 3 žlice svežega limonininega soka
  • 60 g čebule
  • 40 g olja - sončnično
  • 1 čajna žlička sladkorja
  • 100 g jabolk
  • 1 strok česna
  • 1 dl rdečega vina
  • Sol
  • 3 klinčki
  • lovorov list
  • 2 dl vode
  • Jušna kocka
Priprava dušenega rdečega zelja:
Zelju odstranimo zunanje liste in trde sredice. Lepe liste operemo, osušimo in narežemo na tanjše rezance. Rezance pokapamo z polovico limoninega soka.
Čebulo sesekljamo na drobne koščke.
V posodo z oljem stresemo sladkor in počakamo da porumeni. Nato dodamo sesekljano čebulo. Ko čebulo postekleni, dodamo narezano rdeče zelje, dobro premešamo in dušimo 5 min. Jabolka dobro operemo, olupimo, narežemo in pokapljamo s preostalim limoninim sokom. Česen olupimo in sesekljamo. Ko je zelje že nekoliko mehko, dodamo naribamo jabolka, prilijemo rdeče vino, dodamo sol, klinčke, lovorov list in česen. Vse skupaj dušimo še 20 min, med dušenjem pa zelje zalivamo z vodo v kateri smo raztopili jušno kocko.




Dober tek!

četrtek, 29. december 2016

VEGANSKE JOGURTOVE MIŠKE

SESTAVINE
(za cca 15 mišk):
- 120 ml sojinega jogurta z borovnico/vanilijo/navaden/po želji
- 130 ml pirine moke
- 1,5 žličke pecilnega praška.
- žlička repičnega olja
- olje za cvrtje

POSTOPEK:
Vse sestavine dobro zmešamo in spustimo po žičkah v vroče olje. Ko priplava na površje, jo damo na prtiček, da se odcedi odvečna maščoba. Postrežemo. 



Dober tek!
Recept vzeti iz: http://mamijedoma.blogspot.si/2016/01/veganske-miske.html

ČOKOLADNE HOME-MADE Gummy NAPOLITANKE

Ja - Gummy. Niti najmanj niso hrustljave. Vendar so kljub temu lahko napolitanke :)

SESTAVINE:
- oblati za napolitanke (brez mleka in jajc)
- čokoladni puding (prašek)
- jedilna čokolada
-ovsena/sojina  smetana za kuhanje
- rastlinski napitek


POSTOPEK:
Najprej stopimo jedilno čokolado v smetani za kuhanje. Nato skuhamo čokoladni puding, vendar upoštevamo polovično količino "mleka" - rastlinskega napitka (0,25 l namesto 0,5 l). Primešamo dokaj ohlajeno stopljeno čokolado in razmažemo po oblatih za napolitanke. Damo za 10 min v hladilnik in postrežemo. 

Po želji lahko lahko delčke tudi prelijemo, okrasimo s veganskimi penicami (http://www.kama.si/trgovina/freemallow-penice), kokosom ...






Dober tek!

SOJINI POLPETI S PIRE KROMPIRJEM IN ŠPINAČO

SESTAVINE:
- sojini polpeti Žito
- 3 olupljeni, na kocke narezani krompirji
- rastlinski napitek (uporabljen je ovseni) ali rastlinska smetana za kuhanje (ovsena)
- pirina moka
- kokosovo olje (ali olivno)
- skodelica odmrznjene špinače


POSTOPEK:
Skuhamo krompirje (v mrzli, osoljeni vodi, cca pol ure). Ko je kuhan, odlijemo vodo, dodamo žlico kokosove maščobe in malo ovsenega mleka ali smetane. 

Za špinačo v kozico damo nekaj olja (olivno ali kokosovo), 3-4 žlice. Nato še žlico pirine moke in premešamo. Dodamo špinačo in dobro premešamo. Posolimo in zalijemo z ovsenim napitkom. Pokuhamo, da se lepo zgosti in po želji spasiramo s paličnim mešalnikom. 

Na koncu še v kokosovem olju ocvremo sojine polpetke. 




Dober tek!
Recept prirejen po: http://mamijedoma.blogspot.si/2015/10/klasika-spinaca-in-pire-krompir-vegan.html

AVOKADOV NAMAZ NA PIRINEM KRUHU

1.) SESTAVINE za avokadov namaz:
- 1 avokado
- 1 žlico oljčnega olja
- 1 čajno žličko limoninega soka ali jabolčnega kisa
- 2 stroka česna, drobno nasekljana
- sol in poper
- peteršilj, nasekljan


POSTOPEK:
Avokado razpolovimo in mu odstranimo koščico. Meso avokada pretlačimo z vilicami, dodamo vse ostale sestavine ter dobro premešamo.



2.) SESTAVINE za pirin kruh:
- 15 dag ržene moke
- 50 dag pirine moke
- 1,5 vrečke suhega kvasa
- 1,5 žličke soli
- 0,5 l tople vode
- 1 skodelica sončničnih semen
- 1,5 žlice rastlinskega olja


POSTOPEK:
Ožji pravokoten pekač za peko kruha namažemo z oljem. Pečico segrejemo na 220 stopinj. Moko presejemo v skledo in na sredini naredimo jamico, v katero dodamo suhi kvas in vodo. Moko okoli jamice solimo in potrosimo s semeni. Vzamemo ročni mešalnik in uporabimo spiralne ročke. Začnemo mešati v sredini in mešamo toliko časa, dokler ne dobimo gladko testo. Pravilno ugneteno testo je prožno in se ne prijemlje ročk in posode.
Testo preložimo v namaščen pekač za peko kruha. Pekač postavimo v večji pekač, v katerega vlijemo vročo vodo. Vse skupaj postavimo v ogreto pečico in kruh pečemo približno eno uro. Ko kruh naraste, zmanjšamo temperaturo pečice in jo nastavimo na 180 stopinj.
Pečen kruh stresemo iz pekača in ga postavimo na rešetko, da se dobro ohladi.
Ohlajen kruh narežemo na rezine, serviramo v košarico in ponudimo.






Dober tek!
Recepta prirejena po: http://veganskakuharija.blogspot.si/2012/10/avokadov-namaz.html
http://okusno.je/recept/hitri-kruh-iz-pire

BOLOGNESE

Odlične špagete z bolognese omako lahko pripravimo tudi brez mesa in še bolj okusne!

SESTAVINE: 
- 1 pločevinka paradižnikove mezge ali pelatov
- 50 gramov sojinih koščkov
- 3 korenčki
- lovorjev list
- 1 čebula
- 2 stroka česna
- 2 jedilni žlici rastlinskega olja
- sol in poper
- sveža bazilika ali peteršilj
* 200 gramov (polnozrnatih) testenin (brez jajc!)


POSTOPEK:Na rastlinskem olju popražimo sesekljano čebulo in ko postekleni, dodamo še česen. Nato primešamo na koščke narezano korenje in nekaj časa dušimo (približno 15 minut). Na koncu dodamo še paradižnikovo omako in začinimo s soljo in poprom. Piko na i da sesekljana sveža bazilika ali peteršilj. V omako vmešamo še sojine koščke (ki jih predhodno prelijemo z vrelo vodo in pustimo, da stojijo 10 minut). Omako kuhamo nadaljnjih 15 minut na srednjem ognju, tako da se okusi premešajo, omaka pa zgosti.

Po navodilih skuhamo testenine, ki jih prelijemo z vegansko 'bolognese' omako. 

Po vrhu lahko potresemo sveža sesekljana zelišča, veganski parmezan (http://www.kama.si/trgovina/veganski-parmezan), veganski sir ali kvasne kosmiče. 

Namesto sojinih koščkov lahko uporabimo sejtanov drobljenec ali šampinjone, ki jih sesekljamo na majhne koščke.




Dober tek!
Recept prirejen po: http://www.vegan.si/ziveti-vegansko/prehrana/recepti/recept/?ref_cID=1&bID=0&dd_asId=636

VEGANSKA JOTA

SESTAVINE: 
- 500 g kislega zelja
- 2 lovorova lista
- 6 krompirjev
- 1 jušna kocka
- fižol iz konzerve
- na kocke narezana paprika
- 200 g sojinih koščkov
- česen, sol, poper


POSTOPEK: Olupimo krompir in kose krompirja kuhamo skupaj z jušno kocko in česnom, dokler ni tako mehak, da ga lahko stremo kot pire krompir. Vodo prej odlijemo in jo shranimo. V tem času tudi kuhamo kislo zelje skupaj z lovorjevimi listi. Solimo lahko po občutku. Hkrati pripravimo sojino meso kot je potrebno. Najbolj pogosto je, da stoji 15 minut v vodi, ki zavre. Če so večji kosi, jih zmanjšamo na manjše, da ne bodo kot zrezki, kar ni primerno za jušne jedi. Potem lahko malo še popečemo v ponvi skupaj s soljo, narezano papriko, česnom in malo čebule, da dobijo boljši okus, a to ni tako pomembno. Ko je vse pripravljeno, lahko zmešamo skupaj krompir, krompirjevo tekočino, zelje, dodamo še fižol iz konzerve in vse kuhamo še nekaj časa. Poper dodamo po okusu.


Zraven priporočam tudi kos domačega ali kupljenega pirinega kruha (Hribovc).




Dober tek!

BISTRA JUHA z jušnimi krogljicami ali pirino ribano kašo

V hladnih zimskih dneh bo še kako prijala topla bistra juhica. Pripravljena je v zgolj 10 minutah!

SESTAVINE:
- jušna kocka (zelenjavna)
- korenček
- pirina ribana kaša ali jušne krogljice

POSTOPEK:
V pol litra vode olupimo in na kolobarje narežemo korenje, dodamo jušno kocko in zavremo. Ko zavre, vsujemo pirino kašo in kuhamo 10 minut. Če želimo namesto pirine kaše jušne krogljice, le-te dodamo, ko je korenje (po 10. minutah) skuhano. V vsakem primeru je torej časovno enako, zaradi korenčka :)




Dober tek!


UPORABLJENE SESTAVINE:



nedelja, 30. oktober 2016

FIŽOLOVI POLPETI S KOSTANJEVO OMAKO


SESTAVINE:
Polpet: 
- konzerva fižola in konzerva leče (lahko tudi čičerike)
- nasekljana čebula in česen
- naribana korenčka
- začimbe: origano, kumina, bazilika, majaron, poper, čili, curry, sol
- olivno olje
- sojina omaka (žlica)
- skodelica zmletih ovsenih kosmičev (ne čisto do gladkega)
- po potrebi malo moke

Omaka:
- čebula, olje
- kuhani kostanji
- kuhan krompir
- svež rožmarin
- sol
- nariban veganski sir
- smetana za kuhanje (veganska)



POSTOPEK:
Na toplem olju prepražimo čebulo, česen, lahko tudi por. Dodamo vse začimbe ter nariban korenček. Pražimo na nizkem ognju, da se malo zmehča. Konzervi stročnic precedimo in prelijemo z vodo (da se sperejo) ter z vilico pretlačimo skoraj do gladkega. Dodamo žlico sojine omake, skodelico ovsenih kosmičev (rahlo zmetih), po potrebi malo moke in premešamo. Tej masi dodamo prej prepraženo zelenjavo na ponvi. Dobro premešamo vse sestavine in če se vam zdijo preveliki delci, priporočam (kot sem sama naredila) uporabo paličnega mešalnika - masa kljub vsemu ne sme biti čisti "pire"! Damo za 30 min v skrinjo.


Na toplem olju prepražimo čebulo, dodamo nadrobljene kuhane kostanje in krompir, prelijemo s smetano za kuhanje in dodamo veganski sir ter rožmarin in posolimo. 





Dober tek!


PIRINI NJOKI Z GOBOVO-SIROVO OMAKO

SESTAVINE:
NJOKI:
- 0,5 kg neolupljenega kuhanega krompirja 
- 0,35 kg pirine moke
- žlica  poljubnega rastlinskega olja 
- žlička soli 

OMAKA:
- nasekljana rdeča čebula
- olje
- zblanširane štorovke
- ovsena (ali sojina ali riževa) omaka za kuhanje (100 ml)
- veganski sir (nariban)
- sol
- timijan, origano, poper ... začimbe po želji


POSTOPEK: 
Kuhan krompir pretlačimo v pire, dodamo moko in vodo ter zgnetemo v gladko testo. Nato dodamo žličko olja in sol. Sedaj si pripravimo slan krop (vrela soljena voda). Pripravljeno maso lepo zvijemo v dolge valje, ter jih z nožem ali žlico režemo na poljubne velikosti. Ko smo jih izoblikovali jih vse naenkrat (da se enakomerno skuhajo) damo v krop. Kuhamo jih približno 20 minut, oziroma dokler ne priplavajo na povrh (meni so pri 5 minutah, vendar sem počakala do 20 in so bili super).

Omako pripravimo tako, da na vročem olju prepražimo nasekljano rdečo čebulo, dodamo predhodno zblanširane štorovke, poper, sol in začimbe - pražimo cca 5 min na nizkem ognju. Dodamo smetano za kuhanje in nekaj žličk naribanega veganskega sira. 

Po želji okrasimo s kupljeno praženo čebuli in veganskim parmezanom v posipu. 





Dober tek!


SEITAN S ŠPINAČO


SESTAVINE:
- 2 rezini kupljenega seitana
- olje (kokosovo, olivno, sončnično ...)
- konzerva belega fižola
- odrznjena blitva ali špinača
- sol
- veganski parmezan za posip, po želji


POSTOPEK:
Seitan popečemo na vročem olju. Spasiramo odmrznjeno blitvo ali špinačo ter konzervo belega fižola, posolimo in postrežemo.




Dober tek!

NEDELJSKA "ŽUPCA"

Kdo pravi, da mi nedeljskega kosila ne moremo začeti z okusno "negovejo" žup'co? 
Zakaj bi za našo predjed mogel kdorkoli trpet?


SESTAVINE:
- zelenjavna kocka
- veganske jušne kroglice
- 2-3 manjši korenčki


POSTOPEK:
Očistimo, olupimo in na kolobarje narežemo korenčke in zavremo približno 250 ml vode. Kuhamo približno 10 min in dodamo jušno kocko. Pustimo še okoli 5 minut in posujemo z jušnimi kroglicami. 




Dober tek!

VEGANSKI BUHTLJI

Recept vzet iz: https://kurjifutr.wordpress.com/2016/02/03/buhteljni-brez-jajc-in-mleka/


Sestavine:
  • 500 g moke (jaz sem dala polovico pšenične in polovico pirine, tudi samo iz ene ali druge bodo ok)
  • 3 dcl toplega ovsenega napitka (ok bo tudi mandljev, lešnikov, rižev ali pa navadno mleko)
  • 1 dcl olja (olivnega)
  • 3 žlice ruma
  • naribana lupinica ene večje bio limone
  • 3 večje ščepce soli
  • 2 žlici sladkorja (kokosovega, trsnega, sukrina, karkoli)
  • 20g oz. slabe pol kocke kvasa
  • olje za premaz kroglic

Za nadev pa gostejšo marmelado, vanilijevo kremo, čokoladni namaz…

Postopek:
V 1 dcl ovsenega napitka nadrobimo kvas in dodamo par ščepcev sladkorja. Premešamo in postavimo na toplo mesto. Jaz dam kar v pečico ogreto na max 40 stopinj C. V drugi posodi, kjer bomo mešali (gnetli) testo, premešamo moko, sol, sladkor, limonino lupinico. Dodamo še preostanek napitka (2 dcl), rum in olje. Ko masa s kvasom naraste, dodamo tudi to. Vključimo mikser (ali pa mešamo s kuhalnico) za vsaj 10 do 15 minut, da se testo dobro pregnete. Po potrebi dodamo moko, ampak ne preveč. Testo mora biti zelo mehko in malo lepljivo. Pokrito posodo postavimo na toplo mesto in pustimo, da vzhaja na dvojno količino (pri meni je trajalo dobre pol ure).

Dovolj vzhajano testo rahlo pregnetemo in ga na pomokani površini razvaljamo v pravokotnik. Testo valjamo nežno. Naj bo debelo slab centimeter. Narežemo “kvadratke” in na sredino vsakega damo za žlico nadeva. Iz takšne količine pride od 10 do 12 kvadratov. Skupaj stisnemo vse štiri vogale, da nastane culjica. Nato stisnemo skupaj še ostale dele, ki še štrlijo. Ker je testo mehko, lahko zelo lepo zapremo odprtinice in naredimo kroglico. Vse kroglice premažemo z oljem in jih polagamo v pekač (z zaflikano stranjo navzdol). Pekač z buhtlji pokrijemo s krpo in ga postavimo na toplo mesto, da vzhajajo. Tudi ta postopek jaz izvedem kar v pečici na max 40 stopinj C. Ko kroglice narastejo (na dvojno velikost recimo), prižgemo pečico na 180 stopinj C. In jih pečemo približno 45 minut. Če jih damo v že ogreto pečico, zmanjšamo čas pečenja za 5 do 10 minut. Da se nam preveč ne zapečejo, jih lahko pokrijemo z alu folijo.

Če sploh kak buhteljček ostane, bo božanski tudi naslednji dan (hranimo v dobro zaprti posodi, da se ne izsušijo).




Dober tek!

PIRINI MLINCI S PRILOGO


SESTAVINE:
- kupljeni pirini mlinci
- beli fižol, krompir, grah in sol
- odtaljena špinača (2 žlici)
- sladka koruza
- kuhana cvetača za okras


POSTOPEK:
Skuhamo mlince in cvetačo ter zmiksamo/spasiramo beli fižol, krompir in grah ter posolimo in dodamo žlici odtaljene špinače (čimmanj vode). Okrasimo s koruzo in kuhano cvetačo. 






Dober tek!

INSTANT RAVIOLI

Tudi meni se kdaj mudi, ampak želodček si kljub temu nekaj toplega želi. Takrat odlično na pomoč priskoči, konzerva raviolov in en mimoidoči (mamljiv vonj in videz = 1A). 




SESTAVINE:



POSTOPEK:
Pogrejemo na ognju ali mikrovalovni pečici. 




Dober tek!

VEGANSKI PICA MAFINI

Odlična ideja za rojstnodnevne in druge zabave. 
Prepričana sem, da bo že videz naredil svoje - dosežek, da se poskusijo :)


SESTAVINE:
- 400 g moke
- 20 g svežega kvasa
- 0,5 žličke soli
- 2 žlici olivnega olja
- 200 ml mlačne vode ali rastlinskega napitka

Nadev:
- paradižnikova mezga
- začimbe (bazilika, origano ...) in sol
- na kocke narezana veganska salama
- na kocke narezan veganski sir


POSTOPEK:
Moko presejemo na leseno površino, naredimo na sredini jamico in po robu potresemo sol. Kvas raztopimo v mlačni vodi in ga vlijemo v jamico. V kvas počasi vmešavamo moko in prilivamo olje. Vse sestavine na hitro vgnetemo, da dobimo mehko testo, ki ne sme biti lepljivo. Če je testo presuho, dodamo še malo vode, če je preveč lepljivo, ga lahko potresemo še z malo moke.

Pri nadaljnjem postopku testo mesimo tako, da ga dvigujemo in tleskamo ob leseno površino, včasih pa ga vmes tudi dobro pregnetemo. To delamo toliko časa, dokler se testo ne loči od dlani in lesene površine. Postati mora voljno in mehko. Nato izoblikujemo hlebček, po vrhu zarežemo križ, za lažje vzhajanje ga položimo v pomokano skledo in pokrijemo s prtičem. Pustimo ga vzhajati na toplem, dokler ni hlebček še enkrat večji. Testo ne sme vzhajati prehitro in ne sme biti na prepihu.


Vzhajano testo nadevamo v modelčke za mafine (ali namaščen pekač za mafine) ter posipamo s koščki veganskega sira + koščki veganske salame + začimbami za pizzo + paradižnikovo mezgo (prej zmešamo vse skupaj). 

Pečemo približno 20 minut na 200 stopinjah Celzija. 







Dober tek!

nedelja, 2. oktober 2016

POLNOZRNATI NJOKI S SIROVO-BUČNO OMAKO

"Gary-Pumpkin" ali sirovo-bučna veganska omaka z njoki. 

SESTAVINE:
- kupljeni polnozrnati njoki
- domača buča
- riževa smetana za kuhanje
- čebula in olje
- Violife sir z zelišči
- riževa moka za zgostitev omake
- sol in začimbe po želji
- rjava leča in nariban korenček za dekoracijo po želji
- veganski parmezan za posut


POSTOPEK:
Na vročem olju prepražimo čebulo, dodamo malo prekuhano bučo, solimo in začinimo, pokrijemo ter nekaj časa pustimo na ognju. Dodamo riževo smetano za kuhanje in na kockice narezan Violife veganski sir (Gary) ter po potrebi prilagodimo količino riževe moke za zgostitev omakice. Bolj "naravna" opcija za zgostitev je tudi kuhan cel krompir, ki ga dobro pretlačimo. Skuhamo njoke in postrežemo (lahko dekoriramo z naribanim korenčkom in rjavo lečo oziroma po želji). Posujemo z veganskim parmezanom ali kvasnimi kosmiči.





Dober tek!

VEGANSKE PALAČINE Z ARAŠIDOVIM MASLOM

* PRENOVLJEN RECEPT za palačinke:




SESTAVINE:
pirina moka (priporočam, da ne polnozrnato (z otrobi))
- žlička soli
- malo smetane za kuhanje
- voda s sojinim napitkom (razmerje 1:2)
- olje za peko
- poljuben namaz (arašidovo maslo ali/in presni namaz iz mareličnih jedrc)


POSTOPEK:

Vse skupaj spasiramo s paličnim mešalnikom in spečemo na topli ponvi z malo maščobe. 











Dober tek!